Najhustejšie vianočné stromčeky z Bestent teraz s dopravou zadarmo prostredníctvom GLS! 🎄 Objednajte ešte dnes, rýchlo sa vypredávajú. 🚚✨

Tieto fakty o Vianociach nás šokovali!

Poznáme tradície naše aj tie, ktoré sa dodržiavajú v iných krajinách. Vedeli ste ale, kto vymyslel vianočnú pohľadnicu, vianočný stromček alebo vianočné trhy? Skúšali ste niekedy odhadnúť, koľko vianočných stromčekov sa ročne ozdobí? Poznáme fakty o Vianociach, ktoré vás prekvapia!

santa_claus(2)500x300

SMS alebo pohľadnica?

Vedeli ste, že prvá pohľadnica na svete vznikla v Anglicku v roku 1843? Za jej autora sa považuje Sir Henry Cole z Londýna. Veľký biznis z toho ale spočiatku nebol. V tom istom roku sa ich totiž predalo iba 1000 kusov. Ak sa ale presunieme do roku 2019, vianočné pohľadnice, SMS a MMS správy prekračujú milióny len na našom malom Slovensku.

vianocne_pohladnice

 

Ako dlho rastie vianočný stromček?

Väčšina menších stromčekov, ktoré vidíte postávať už niekoľko týždňov pred supermarketmi a obchodnými centrami, rastú do krásy 6-8 rokov. No pri niektorých odrodách ihličnanov - najmä ak túžite po skutočne vysokom vianočnom stromčeku - to môže byť až 15 rokov, kým sa dostane k vám do obývačky.

Európania oslavujú Vianoce skutočne poriadne. Spoločne ozdobíme približne 50 miliónov vianočných stromčekov. V USA sa ich rozžiari o čosi menej, približne 35 miliónov.

vianocny_stromcek_na_namesti500x300

Poznáte, aký je pôvod vianočného stromčeka? Prečítajte si tiež:

Vianočný stromček: Odkiaľ k nám prišiel?

 

1 z 3!

Hneváte sa občas sami na seba, že ste zanedbali vianočné nákupy? Nie ste v tom sami. Zatiaľ čo nežnejšie pohlavie nakupuje priebežne a na poslednú chvíľu si necháva len drobné nákupy, až 1 z 3 mužov sa darčekom venuje na Štedrý deň.

 

Zaujímavé štatistiky

-          Takmer 30 kusov obľúbenej stavebnice LEGO sa počas vianočnej sezóny predáva každú SEKUNDU.

-          Visa potvrdila, že ich karty sa počas vianočných nákupov používajú viac ako 60 000-krát každú MINÚTU.

-          Ľúbi – neľúbi? Podľa štatistiky zo sociálnej siete Facebook sa najviac párov rozchádza približne DVA TÝŽDNE pred Vianocami.

platba_kartou rozchod

 

Prečo sa bozkávame pod imelom?

Imelo bolo v starovekom Grécku liekom na rôzne neduhy. Keďže sa na stromoch „zjavovalo“ a prežilo aj tie najhoršie zimy, verilo sa, že má zázračné účinky. Druidi ho dávali zvieratám, aby sa im prinavrátila plodnosť a v 18. storočí sa stalo aj vianočnou ozdobou. Ako sme sa dopracovali k bozkávaniu po imelom, to nie je úplne jasné. Tradícia údajne vychádza z anglického kráľovského dvora. Bozkávanie bolo ale striktne obmedzené. Za každý bozk musel majiteľ z imela odtrhnúť jednu červenú bobuľku. Keď sa mu bobuľky minuli, vianočným bozkávaním radovánkam bol koniec.

bozk_pod_imelom

 

Bojíte sa pavúkov?

Ukrajinské vianočné stromčeky zdobia pavučiny aj ich tvorcovia. Prečo? Lebo ak vo vianočné ráno zbadáte pavučinu, prinesie vám to šťastie. Traduje sa totiž, že keď chudobná vdova nemala ako ozdobiť stromček pre deti, pavúky jej ho ozdobili svojimi sieťami, ktoré ranné slnko premenilo na zlaté nite.

najcudnejsie_vianocne_zvyly

Mohlo by vás zaujímať:

Vianoce za dverami: Ako si vybrať ten správny vianočný stromček

Čo o vás prezradí váš vianočný stromček

5 dôvodov, prečo si tento rok kúpiť umelý vianočný stromček

Vianočný stromček na pníku: Tento štýl si vás získa

Zasnežený umelý vianočný stromček: Trendy na rok 2020