Ak je vaším cieľom sezónne pestovanie zeleniny alebo ovocia, určite by ste mali siahnuť po fóliovníku. Na rozdiel od skleníka je fóliovník ľahký, prenosný a zabraňuje rýchlemu odvetrávaniu vody zo zeminy. Vďaka veľkému objemu nahromadeného vzduchu je vo fóliovníku vždy ideálna teplota, ktorá nekolíše, čo je prospešné pri pestovaní akýchkoľvek rastlín. Preto pri polievaní nevznikne teplotný šok a zabráni sa tak spomaleniu rastu rastlín.
Kde si fóliovník postaviť?
Ak chcete ušetriť peniaze na vykurovacích telesách, použite teplo vášho domu či chaty. Fóliovník tak umiestnite z južnej, juhovýchodnej či juhozápadnej strany domu a takto zúžitkujete “odpadové teplo”.
Čo sa týka svetla prenikajúceho dnu, viete si pomôcť umiestnením k bielej stene, ktorá svetlo bude odrážať. Navyše, ak je pôda na jednom mieste vyčerpaná alebo zamorená, fóliovník jednoducho premiestnite.
Tip:
Aby ste sa vyhli nechceným návštevníkom, ktorý ničia vašu úrodu a záhradu, nainštalujte si do záhonov lapače a odpudzovače.
Sadenie vo fóliovníku
- Paradajky
Jednou z obľúbených rastlín, ktorú si môžete vypestovať vo fóliovníku sú paradajky. Či už ide o kríčkové alebo cherry paradajky, ktoré vypestujete aj v menšom fóliovníku alebo tyčkové, ktoré však potrebujú o čosi viac miesta. Základom je však posadiť ich v období, keď sú teploty trvalo nad 0 °C. Paradajky potrebujú veľa tepla, svetla, pravidelné polievanie no a určite nesmiete zabudnúť ani na hnojivo, ktoré im občasne doprajete.
Tip:
Pestovanie paradajok sa nezaobíde bez podporných tyčí, ktoré zabezpečujú správny rast do výšky a bez lámania.
- Paprika a šalátové uhorky
Ak ste milovníkom leča alebo uhorkového šalátu, okrem paradajok by vám vo fóliovníku nemala chýbať paprika či šalátové uhorky. Tieto rastliny potrebujú stabilnú teplotu, ktorú musíte udržiavať v hodnote presahujúcej 30 °C. Aj keď je možné vypestovať tieto rastliny aj v nižších teplotách, prejaví sa to na oneskorenej úrode a zmene chuti plodov. V chladnejších dňoch je preto ideálne fóliovník umelo vykurovať.
POZOR! Paprika a uhorky sa s paradajkami “neznášajú”, preto ich nevysádzajte blízko seba. Ideálne je vyhradiť pre nich iný, samostatný fóliovník.
- Vinič
Okrem zeleniny vám fóliovník pomôže aj pri pestovaní ovocia. Vinič je tak vhodnou voľbou, keďže vďaka jeho mohutnosti môže poskytnúť iným rastlinám tieň. Teplé, vlhké a chránené prostredie, ktoré vytvára fóliovník vám zaručí nádhernú úrodu hrozna.
Pozrite si aj ďalšie rady pre záhradkárov a pestovateľov:
Pestovanie vo fóliovníku alebo v skleníku? Aký je rozdiel?
Záhradný fóliovník: Vytvorte si oázu, aj keď ste len začiatočník