Aj keď sa výsadba rôznych plodín poväčšine spája s jarným obdobím, existujú rastliny, ktoré môžete zasadiť aj na prelome leta a jesene.
Existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré môžete do vášho fóliovníka zasadiť aj v septembri. Tento mesiac majú mnohí z nás zafixovaný ako čas zberu úrody. Je načase pridať do svojho plánovača nové zvyky. Počas septembra môžete smelo sadiť reďkovky, špenát, ale aj ružičkový kel. Tak poďme na to!
Prečo práve fóliovník?
Sadenie vo fóliovníku prináša viaceré výhody počas celého roka. Záhradný fóliovník vám pomôže dopestovať rôzne druhy plodín, dokonca aj také, ktoré nestihli v záhradke dozrieť. Vytvára ideálnu klímu a chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ako sú silné zrážky či chlad. Viac o jeho super vlastnostiach sa dočítate v TOMTO článku.
Pokiaľ patríte k záhradkárskym začiatočníkom alebo sa potrebujete lepšie zorientovať vo výsadbe, odporúčame šikovnú pomôcku. Vyskúšajte náš praktický kalendár pestovania zeleniny, ktorý ponúka prehľad výsadby plodín rôzneho druhu podľa jednotlivých mesiacov. Kalendár si môžete bezplatne stiahnuť do svojho smart zariadenia a tak ho máte poruke vždy, keď potrebujete.
Reďkovky
Túto obľúbenú jarnú zeleninu môžete vysádzať aj v septembri. Vyberajte si však také odrody reďkovky, ktoré majú krátke vegetačné obdobie. V takomto prípade si úrodu budete môcť pozbierať už po mesiaci od zasadenia. Nezabudnite udržiavať dostatočnú vlhkosť pôdy, semienka reďkovky si vyžadujú pravidelné polievanie.
Špenát
Špenát je takzvaným otužilcom medzi zeleninou - jeho semienka klíčia už pri teplote 4 stupne Celzia. Ide o zeleninu s krátkou vegetačnou dobou, väčšina druhov špenátu dozreje už za šesť týždňov. Pokiaľ ste veľmi nedočkaví, odstrihnúť si môžete už aj nové baby lístky, ktoré sú vhodné na konzumovanie. Prečítajte si viac o jeho pestovaní a benefitoch.
Ružičkový kel
Zelenina, na ktorú viacerí z nás museli “dospieť”. Ružičkový kel je ďalšou skvelou plodinou, ktorú môžeme do fóliovníka vysádzať počas deviateho mesiaca v roku. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a žiada si úrodnú, dobre odvodnenú pôdu.
Šalát
Končiace leto a začínajúca jeseň je ideálnym obdobím na sadenie šalátu. Predĺžte si chuť dovolenkových mesiacov v kuchyni pri príprave jedál. Napríklad taký baby šalát môžete zbierať už 30 dní od zasiatia semien. V zime šalát preruší svoje vegetačné obdobie a v plnej sile začne rodiť už opäť na jar. Aj keď je šalát v celku odolnou plodinou, odporúčame ho počas zimných mesiacov zakryť hrubšou netkanou textíliou.