Obdobie letných dovoleniek je v plnom prúde, no naše záhradky si aj napriek tomu neberú prázdniny. Aj počas teplých dní sa môžete naplno realizovať vo svojom fóliovníku. Čo sadiť v auguste? Poďte sa na to pozrieť spolu s nami a rozšírte si pestovateľské obzory o ďalšie poznatky.
August je skvelým mesiacom na výsadbu semien rôzneho druhu. Môžete sa tak dostať k chutnej rýchlorastúcej zelenine, ktorú máte vždy poruke k nedeľnému obedu. Do fóliovníka je počas augusta najlepšie zasadiť rastliny s krátkym vegetačným obdobím, ako sú špenát, kaleráb či rukola.
Zelenine, ktorá potrebuje na dobrú úrodu dlhšie časové obdobie, zase výsadba v auguste dopraje dostatok slnečného svetla a tepla pred nástupom jesene a zimy. Aj keď sú augustové teploty prajné, hladina podzemnej vody môže byť kvôli suchám menšia, preto je potrebné mladým rastlinkám zabezpečiť dostatok vlahy.
Prečo práve fóliovník?
Poskytuje ideálne podmienky nielen na pestovanie rastlín, ale aj na ich prezimovanie. Keď vysadíte rastliny v auguste, stihnú sa ešte zakoreniť a priniesť lístky. Počas zimy sa vegetácia preruší, no skoro na jar sa môžete tešiť na novú úrodu.
ČO PESTOVAŤ V AUGUSTE VO FÓLIOVNÍKU
Špenát
Špenát je skvelou voľbou na pestovanie pre tých, ktorí chcú rýchlo žať plody svojej práce. Má krátku vegetačnú dobu. Semienka špenátu vyklíčia do šiestich dní, špenát môžete zbierať už šesť týždňov po výsadbe. Lístky mladého špenátu, ktorý zasejete koncom augusta, budú pripravené na zber už v októbri. Ak mu v zime doprajete vegetačný pokoj, novej úrody sa dočkáte už skoro na jar. Ako správne pestovať špenát? Dozviete sa TU.
Rukola
Rukola zasadená začiatkom augusta vám poskytne úrodu ešte pred zimou. Táto listová zelenina s typickou horkastou chuťou je skvelou prísadou do šalátov. Na rast nepotrebuje veľa miesta ani zložité podmienky. Je odolná voči mrazom, bez problémov prezimuje v pôde a vy sa na jar môžete tešiť z nových zelených lístkov.
Šalát
Veľmi vďačnou rastlinou na pestovanie vo fóliovníku je aj šalát. Obľubuje chladné prostredie, preto nemusíte svoj fóliovník počas zimy zohrievať tak, ako pri iných rastlinách. Aj napriek tomu, že ide o odolnú zeleninu, počas zimy ho odporúčame zakryť hrubšou netkanou textíliou.
Kaleráb
Ak zasadíte kaleráb v polovici augusta, jeho plody si môžete užívať ešte v jeseni toho istého roka. V prípade jesenného zberu odporúčame vyberať skoré odrody. Skoré odrody kalerábu zbierate spolu s listami, keď priemer buľvy dosiahne aspoň 5 centimetrov. Poloskoré a neskoré odrody zbierajte bez listov.
V auguste môžete sadiť aj jahody
Zbystriť by mali aj milovníci jahôd. Semienka tohto milovaného ovocia môžete sadiť skoro na jar, ale aj ku koncu leta. Ideálnym obdobím je práve druhá polovica augusta. Viac o tom, ako sadiť jahody a ako sa o nich správne postarať, sa dočítate v tomto článku.
Náš tip: Chcete mať prehľad, ako sadiť rôzne druhy plodín počas celého roka? Nahliadnite do nášho praktického kalendára. Prevedie vás pestovaním zeleniny od januára do decembra. Môžete si ho stiahnuť do svojho smart zariadenia a mať ho stále po ruke.