Ako sadiť reďkovku?

Reďkovka rastie rýchlosťou blesku, niekedy len za niekoľko dní. Je to ideálna voľba pre prvopestovateľov a zvlášť neskúsených záhradníkov. Reďkovku môžete jednoducho pestovať bez väčších obtiaží vo vlastnom fóliovníku alebo skleníku aj v zimnom období.

Reďkovka je koreňová zelenina patriaca do čeľade Brassicaceae. Táto chrumkavá zeleninka je súčasťou mnohých šalátov, ktoré sú pre Európu typické. Hoci sa teraz pestuje vo všetkých častiach sveta. Reďkovka je jemne štipľavá, šťavnatá a sladká a je skvelým zdrojom folátov, vlákniny, draslíka, mangánu, horčíka, a vápnika.

Nižšie uvedené pokyny vám ukážu, ako ľahko vypestovať lahodnú reďkovku.

Kedy sadiť reďkovku? 

  • Nezabudnite pôdu obohatiť o organický kompost alebo vyzretý hnoj.
  • Semienka zasievajte asi do hĺbky jedného palca v rozostupe taktiež jedného palca od seba v riadkoch, ktoré sú od seba vzdialené približne tridsať centimetrov.
  • Po naklíčení rastlín ich prerieďte, aby boli rastliny od seba vzdialené na šírku dvoch palcov.

Niekoľko rád pre pestovanie reďkovky

  • Ak sa pýtate, kedy sadiť reďkovku do skleníka tak sa v prvom rade uistite, že váš fóliovník  poskytuje pre reďkovku dostatočné množstvo slnečného svetla, pretože tieň podporí rast listov rastliny, ale na úkor sladkých jedlých koreňov.
  • Sadiť môžete ihneď keď je splnená táto podmienka. 
  • Prerieďovanie rastlín: Termín “prerieďovanie rastlín” znamená odstránenie nadbytočných rastlín z porastu, zachováte optimálny počet. Ak sa rastiny nepreriedia, môžete očakávať, že vašu úrodu budú tvoriť len scvrknuté, nejedlé, zlé korene. Pri niektorých druhoch zeleniny (v kríčkoch) je vhodné pravidelne kontrolovať listy a vetvy, a ostraňovať spodné vetvy, ktoré sú blízko pri zemi aby nehnili. 

Všeobecné zásady pri pestovaní reďkovky vo fóliovníku

Reďkovku mulčujte hnojivom obohateným dreveným popolom. Udržiava to otravné koreňové červy v dostatočnej vzdialenosti a zároveň pomáha udržiavať správnu vlhkosť pôdy, ktorá je základným znakom dokonalej reďkovky. Nepestujte reďkovku v miestach, na ktorých sa v posledných troch rokoch pestovala kapustová zelenina.

Pri pestovaní reďkoviek sa prakticky nevyskytujú žiadne choroby. Dlhá reďkovka však vytvára čierne korene s tmavými škvrnami na korienkoch. Ak to pre vás predstavuje problém, pokúste sa pestovať len druh okrúhlej reďkovky.

Myslite na škodcov. Blchárky sú bežnými škodcami pri pestovaní reďkovky, pretože vedia lietať a vznášať sa okolo.  Čo môžete urobiť, je zakryť ich sieťkou proti komárom alebo sieťkou proti hmyzu.

Zavlažovanie

Reďkovky vyžadujú dostatočné zavlažovanie, čo znamená, že pôda musí byť mokrá, ale nie premočená. Optimálnym kľúčom je striedme pravidelné zavlažovanie. Ak je vaša pôda extrémne suchá, reďkovka sa scvrkne, môže byť kratšia a príliš kyslá. Ak je príliš nasýtená, jej korene sa zlomia a rozpadnú. Nedovoľte, aby sa pôda vysušila, ani znečistila.

Pôdne podmienky pre reďkovku

Reďkovkám sa darí vo voľnej, dobre odvodnenej pôde bohatej na organické látky. Je užitočné, ak má pôda menej kameňov alebo nie je kamenistá vôbec. Optimálna hodnota pH pôdy, v ktorej sa pestuje reďkovka by mala byť 6.5, ale rastlina môže prosperovať aj v pôde s pH v rozsahu od 6.0 do 7.0.

Udržiavajte pôdu navlhčenú. Vyhnite sa čerstvému kompostu a organickým látkam alebo hnojivám s vysokým obsahom dusíka, pretože extrémne bohatá pôda podporuje šťavnaté listy, ktoré však stratia chrumkavé a chutné korene.

Osvetlenie a teplota

Tajomstvom je jednoducho získanie primeraného množstva slnečného svetla. Reďkovke sa dobre darí, ak sa jej každý deň dostane aspoň šesť hodín plného slnka. Avšak zvláda odolávať aj chladnejším poveternostným podmienkam a dokáže tolerovať i určitú úroveň tieňa.

Udržiavajte teplotu medzi 10°C až 21°C po väčšinu času. 

Čas zožať reďkovku!

Niektoré odrody reďkovky dozrievajú už tri týždne po vysadení. Zistíte to tak, že spozorujete značný kus hlavičky trčiaci zo zeme. Pri zbere zdvihnite koreň vidličkou a následne odrežte listovú hlavu.

Ak potrebujete väčšie redkvičky, jednoducho ich nechajte rásť ešte desať dní. Nenechávajte ich však dlhšie. Ak budete váhať príliš dlho, vytvorí sa hviezdica s dutým stredom a nebude ani dobre chutiť. Listy sú tiež vhodné na konzumáciu, ale nechajte niekoľko listov pre plodinu, aby mohla ďalej rásť. Buďte opatrní, pretože listy červených a okrúhlych reďkoviek majú za normálnych okolností malé pichliačiky.

Keď sa nechajú dozrieť ešte viac, vytvoria kvetinovú stopku a začnú kvitnúť, aby vytvorili semená. A aj tieto semenáče sú mňamka! Struky nechajte vyschnúť a v nasledujúcej sezóne z nich môžete mať semená.

Už ste niekedy vysádzali reďkovku? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a nápady.

Ak neviete ako začať s pestovaním zeleniny poradíme Vám v našej rubrike: PESTOVANIE PRE ZAČIATOČNÍKOV VO FÓLIOVNÍKU