Ako sadiť paradajky

Kríčkové, cherry či koktejlové. V svetovej i slovenskej kuchyni majú nenahraditeľné miesto. Ak ste aspoň raz vyskúšali, ako chutia paradajky vypestované v záhradke, dáte nám za pravdu, že tie zo supermarketu sú už na vedľajšej koľaji. Ako vypestovať rajčiny pobozkané slnkom? Prezradíme v dnešnom článku.

Čo by ste mali vedieť pred sadením paradajok

  • paradajky si musíte predpestovať, tento druh zeleniny sa sadí z priesad
  • niektoré druhy paradajok budú pri raste vyžadovať oporný bod
  • ak sadíte paradajky do skleníka, nezabudnite v lete pravidelne vetrať, aby ste predišli vzniku rôznych chorôb

 

Vypestujte si vitamínovú bombu aj doma a vychutnajte si skvelú chuť domácej paradajky.

Paradajky obsahujú lykopén, najsilnejší prírodný antioxidant. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, molekulám ktoré spôsobujú rôzne chronické ochorenia. Domáce vypestované paradajky majú vynikajúcu chuť, ktorej sa nevyrovná žiadna umelá paradajka zo supermarketu. Sadenie paradajok zvládnete aj vy a ak sa chystáte sadiť potrebujete plán.

Druhy paradajok

Paradajkový trh je plný špecifických druhov. K obľúbeným patria bezpochyby cherry paradajky a im podobné kokteilové paradajky, ktoré majú malé okrúhle plody. Medzi frekventovanými druhmi nájdeme kríčkové odrody, tie smelo vypestujete aj na balkóne. Medzi odrodami s väčšími plodmi nájdete hruškovité či mäsité paradajky (kvôli veľkosti rastliny sa priväzujú k opornému kolíku.)

Okrem spomínaného delenia pestovatelia ešte rozlišujú rýchlo rastúce paradajky s veľkými plodmi – takéto druhy potrebujú nejaký oporný bod (ide o takzvané indeterminantné odrody). Potom sú tu paradajky trpasličieho vzrastu, ktoré sa zaobídu bez opory.

Náš tip: Pri popínavých odrodách paradajok si zabezpečte špirálovú tyč, ktorú si viete modifikovať podľa toho, ako paradajka rastie. Oporná tyč zabezpečí riadený rast a maximalizuje vašu úrodu. Využijete ju ako v záhrade, tak aj vo fóliovníku.

Sadenie paradajok začína predpestovaním

Priesady si buď zakúpime v záhradkárskom obchode, alebo si ich vypestujeme zo semien. Semienka posadíme do téglikov, ktoré musia mať na dne otvory na odtok prebytočnej vody. Predpestovanie priesad trvá 2 -3 mesiace. Najlepšie je začať v polovici marca. Paradajky sú teplomilné rastliny, a preto počkajte s ich vysádzaním.

Paradajkám sa najlepšie darí v stredne ťažkých, hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom živín. Upozorňujeme však, že rastliny by ste nemali vystavovať priamemu slnku po celý deň (ideálny je polotieň).

Predpestovanie paradajok zo semienka

Keď sa objavia prvé lístky presadíme paradajky do pareniska, alebo väčších kvetináčov. Parenisko poskytne Vaším paradajkám dokonalé podmienky pre rast a ochranu. Keď už sú paradajky dostatočne vyrastené môžeme začať s otužovaním. Paradajky môžeme otužovať tak, že parenisko, alebo veľký kvetináč otvoríme alebo vynesieme na niekoľko hodín von na priame slnko. 

Ak ste v otázke sadenia úplný začiatočník, odporúčame si najskôr osvojiť základné body, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vaše rastliny. Aby ste sa lepšie zorientovali vo výsadbe, nahliadnite do nášho kalendárového sprievodcu pestovaním. 

Náš tip: Celý proces vysádzania dokáže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka rajčín. 

Kedy sadiť priesady

Plánujete sadiť paradajky do skleníka či fóliovníka? V tom prípade začnite s výsadbou sadeníc v prvej polovici marca. Pokiaľ chcete paradajky vysádzať vonku v záhonoch, úplne stačí, keď začnete s výsadbou sadeníc až na sklonku marca. Nezabúdajte na pravidelné zavlažovanie, najlepšie pomocou postrekovača.

Len čo sa objavia rastliny s prvými lístkami, mali by ste vykonať takzvané prepichovanie paradajok. O čom je vlastne reč? Pri prepichovaní sa mladé paradajky presúvajú z pôdy, kde ste ich prvotne zasadili, na miesto, kde budú mať väčší priestor na rast. Predtým, než uskutočníte takýto presun, skontrolujte, či majú sadenice silnú stonku a dostatočne vyvinutý koreňový systém.

Ako sadiť priesady

  • Semená paradajok môžete pred sadením dať klíčiť do navlhčenej vaty.
  • Zasadiť ich môžete do klasických plastových pohárikov, kvetináčov alebo zakoreňovačov. Umiestnite ich tam, kde budú mať dostatok denného svetla (napríklad okenný parapet).
  • Optimálna teplota v miestnosti, kde semienka zasadíte, by sa mala pohybovať v intervale od 20 do 25 stupňov Celzia.
  • Nezabudnite na pravidelnú zálievku, pôda by mala byť vlhká, no nie premočená.

Po predpestovaní nasleduje sadenie paradajok

Sadenie paradajok do skleníka má tieto výhody:

  • Sadenice rýchlejšie rastú, pretože majú dostatok tepla
  • A sú chránené pred vetrom

Paradajky sadíme do fóliovníka tak, že si vyhĺbime jamku a do nej vložíme predpestovanú paradajku (sadenicu). Fóliovník poskytne sadeniciam dokonalé podmienky pre rast a ochranu plodín. Sadenice paradajok nikdy nesadíme zvisle do zeme, ale kolmo tzn. že rastlinku oprieme o jamku a zasypeme pôdou. Sadenicu zasypeme pôdou a pôdu poriadne zatlačíme, aby po zaliatí nevznikla jamka. Sadenice výdatne zalejeme. Počas dozrievania zalievame opatrne pri korienkoch, vyhýbajte sa listom. Vo fóliovníkoch zalievame zásadne ráno, alebo večer s dostatočným vetraním po zaliatí. 

Kedy začať so sadením paradajok

Výsadbu samotných paradajok je vhodné realizovať zhruba od polovice apríla do konca mája. Treba si počkať, kým pominú jarné mrazy, aby vám vaše rastliny nezničili ešte skôr, ako z nich budete mať úžitok. Pri sadení paradajok do záhradky odporúčame počkať do polovice mája. 

Náš tip: Pre efektívnejšie sadenie môžete využiť zakoreňovače na priesady. Kvetináče sú biologicky rozložiteľné, sadenice tak môžete umiestniť do zeminy bez toho, aby ste s nimi museli predtým manipulovať. 

Ak nemáte vlastnú záhradku, môžete si paradajky vypestovať aj na balkóne. Ideálne je ak máte balkón na slnečnej strane. Pestovať paradajky môžete napr. v balkónových fóliovníkoch . 

Ako sadiť paradajky na balkóne

  • Vyberte si vhodnú nádobu, ideálne väčší kvetináč (paradajky môžete vysadiť aj do rôznych debničiek či pevných vriec). Čím má nádoba väčší objem, tým lepšie.
  • Trpasličie odrody paradajok sa dajú pestovať aj v menších kontajneroch.
  • Predpripravte si pôdu, do ktorej budete siať. Kvalitný substrát je vhodné doplniť napríklad maštaľným hnojom.
  • Nádoba, do ktorej budete vysádzať, by mala na dne obsahovať otvory na odvodňovanie.
  • Do spodnej časti nasypte 5 – 7 centimetrovú drenážnu vrstvu (drenáž môže pozostávať zo štrku alebo nalámaných kúskov polystyrénu).
  • Nezabudnite rastlinkám dopriať dostatok slnečného svetla. Ak je váš balkón alebo terasa orientovaná juh, o to lepšie. 

Ako pestovať paradajky v záhrade

  • Do záhradky vysádzajte rastliny v máji, do skleníka a fóliovníka môžete zasadiť paradajky skôr.
  • Rastliny nevysádzajte blízko seba, nechajte medzi nimi dostatočnú vzdialenosť, aby ste zabezpečili dobrú cirkuláciu vzduchu v pôde.
  • Takzvané tyčkové paradajky sa odporúča sadiť do sponu 80x40 centimetrov, kríčkové paradajky by mali mať v záhrade spon aspoň 70x20 centimetrov.
  • Miesto výsadby je vhodné každý rok meniť. 

 

Ako pestovať paradajky v skleníku

  • Vyberte si miesto v skleníku, na ktorom budú mať dostatok svetla a zabezpečte dobré prúdenie vzduchu.
  • Kontrolujte aj vlhkosť vzduchu, nemala by prekročiť hranicu 90%.
  • Pôdu pred sadením dobre pohnojte.
  • Pri výsadbe dodržte medzi jednotlivými rastlinami vzdialenosť aspoň 40 centimetrov.
  • Pri indeterminantných paradajkách budete potrebovať aj opornú tyč alebo kolík, ktoré zahĺbite 30 – 40 centimetrov do zeme.
  • Semená paradajok by mali začať klíčiť do dvoch týždňov.
  • Hlinu v skleníku by ste mali každý rok vymieňať, aby ste sa vyhli plesniam a rôznym škodcom, ktoré by mohli paradajky napadnúť.
  • Paradajky v skleníku je vhodné polievať skoro ráno, ideálne odstatou vodou.

 

Starostlivosť o vysadené paradajky

  • Pravidelne vyštipujte bočné aj spodné výhonky, aby sa rastlinka neoslabila
  • Na hlavný výhon použite podperu pre paradajky 
  • Dostatok vlahy, slnka a vetrania

Starostlivosť o rajčiny nie je náročná – dôležitá je pravidelná zálievka. Aj tu však platí heslo “všetko s mierou”. Vyhýbajte sa polievaniu počas poludnia a už vôbec nepolievajte rastliny priamo na lístky. Slnečné lúče by mohli vašu úrodu po takomto „zákroku“ spáliť.

Dozreté paradajky prezradí sýta červená farba, záhradkári ich odporúčajú zbierať zrána. Tento druh zeleniny je ideálny na okamžitú konzumáciu, ak ich máte prebytok, môžete ich zakonzervovať a využiť na prípravu rôznych jedál. 

Benefity konzumácie paradajok

  • dobrý zdroj vitamínu C, draslíka aj kyseliny listovej
  • pozitívne vplývajú na tráviaci systém aj na činnosť srdca
  • znižujú riziko vzniku hypertenzie
  • majú nízky glykemický index (nezvyšujú prudko hladinu inzulínu)