Plné antioxidantov, milované pre svoju typickú vôňu a chuť. Jahody sa v ovocinárskych rebríčkoch obľúbenosti šplhajú poriadne vysoko a vy si kvalitné plody svojej práce môžete zožať aj v domácom prostredí. Kedy je ten správny čas na sadenie jahôd a ako si vypestovať toto zdravé ovocie?
Jahody obľubujú neutrálne až mierne kyslé pôdy s dostatkom humusu, ktoré sú dobre odvodnené a bohaté na živiny.
Možností, kam ich viete umiestniť, je viacero. Jahody môžete pestovať v záhradke, ich semienka však môžete zasadiť aj do fóliovníka, pareniska či skleníka. Dobre sa im darí takisto vo vyvýšených záhonoch. Patríte k pestovateľským začiatočníkom? Tak potom odporúčame najskôr nahliadnuť do nášho virtuálneho pomocníka.
Ak budete vyberať miesto, kde jahody zasadíte, dbajte na to, aby tam prúdilo dostatok svetla. Tieto rastliny potrebujú aspoň šesť hodín denného svetla, niektoré odrody až dvanásť.
Čo by ste mali vedieť pred sadením jahôd
- okrem klasických odrôd jahôd (ktoré rodia len pár týždňov) existujú aj stále rodiace jahody (plody zbierate celú sezónu až do prvých mrazov)
- jahody sa neodporúča pestovať na jednom mieste dlhšie, ako sú štyri roky
- vlaha je síce dôležitá, ale vyhnite sa sadeniu do vlhkých častí vašej záhrady (jahody môžu rýchlo splesnieť)
- ak chcete sadiť jahody na jar, záhon si „predpripravte“ už v jeseni (do pôdy zapracujte hnoj alebo kompost)
Kedy sadiť jahody
Semienka jahôd môžete zasadiť skoro na jar alebo ku koncu leta – ideálna je druhá polovica augusta. Do úvahy pripadá aj jeseň. Sadenice jahôd odporúčame zase vysádzať v mesiacoch apríl a máj.
Náš tip: Jahody nehnojte bezprostredne po ich výsadbe. Ak sa rozhodnete jahody zasadiť v jeseni, pohnojte ich až pred kvitnutím na jar.
Na trhu nájdete veľké množstvo jahodových odrôd, vo všeobecnosti sa delia do dvoch hlavných skupín (vychádzajúc z toho, kedy prinášajú plody):
- a) klasické jahody (skoré a neskoré)
- jahody, ktoré patria do tejto skupiny, väčšinou rodia plody približne 3 týždne, a to počas júna až júla
- plody klasických jahôd patria ku kvalitným a sú vhodné aj na zaváranie
- b) stále rodiace jahody (remontantné)
- úrodu z nich pozbierate až do prvých mrazov
- najviac plodov prinášajú počas leta
Ako sadiť jahody v záhrade
- Pred sadením nezabudnite pôdu pohnojiť alebo pridajte záhradný kompost.
- Jednotlivé rastliny by mali byť pri sadení od seba vzdialené 30 – 45 centimetrov. Riadky by mali byť od seba vzdialené približne 70 centimetrov.
- Nesaďte ich príliš hlboko, hrubšia časť medzi listami a koreňmi by mala byť tesne pod povrchom zeminy.
- Pôdu okolo rastlín spevnite a pravidelne polievajte. ( optimálne 2 – 3-krát do týždňa)
Pri sadení v záhrade vám pomôže ručná sejačka. Celý proces vysádzania dokážete zjednodušiť použitím výsevnej latky. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka jahody. Pre lepšie zorientovanie sa vo výsadbe nahliadnite do nášho komplexného sprievodcu pestovaním.
Ako sadiť jahody do kvetináča
- Vyberte si kvetináč, ktorý je hlboký minimálne 15 centimetrov.
- Pred sadením nezabúdajte na kompost alebo hnojivo.
- Dbajte na správne zavlažovanie – semienka spočiatku vodou len oroste, aby ste ich nevyplavili na povrch. Keď uvidíte prvé rastlinky, pravidelne ich polievajte (pôda nesmie byť suchá ani premočená).
- Ak chcete žať plody v tom istom roku, ako ste ich zasadili, začnite s výsadbou semien už vo februári. Prvé jahody by ste tak mohli pozbierať už počas júna.
- Jahody patria k trvalkám, zvládnu aj prezimovanie na balkóne. Dôležité ale je zabezpečiť črepník proti mrazom. Obaľte ho hrubou textíliou, rastlinky môžete prekryť slamou alebo lístím. Ani v tomto prípade ich nezabudnite občas poliať, aby vám počas zimy nevyschli.
Náš tip: V kvetináči sa bude dobre dariť „stále rodiacim jahodám“, ktoré prinášajú plody počas celej sezóny. V kvetináči si viete vypestovať aj ťahavé – takzvané previsnuté jahody. Pokiaľ sa rozhodnete sadiť jahody do kvetináča, skvelou voľbou môžu byť aj takzvané mesačné jahody. Plody sú síce drobnejšie, no o to chutnejšie a ich chuť je takmer totožná a chuťou lesných jahôd.
Sadenie jahôd do fólie
- Vyberte si zdravé sadenice s dobre vyvinutými koreňmi a aspoň tromi lístkami.
- Do pripravenej fólie urobte krížový rez a plytkú dierku, do ktorej umiestnite sadenice jahôd.
- Korene sadeníc by mali byť ukotvené pod povrchom zeminy.
- Po vysadení dostatočne zalejte.
Ako ošetriť jahodovisko po zbere
Keď vykonáte posledný zber plodov, je potrebné, aby ste odstránili staré listy. Tie môžu totiž rozširovať rôzne choroby a škodcov. Pokiaľ sa “neželaní návštevníci” predsa len objavia, postriekajte jahody fungicídnymi prípravkami na báze medi alebo síry.
Prečo by ste mali konzumovať jahody?
- sú perfektným zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej a draslíka
- jahody obsahujú vysoké množstvo antioxidantov
- pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi
- pozitívne vplývajú na tráviaci trakt
- zlepšujú funkciu mozgu
- sú nízkokalorické