Vytvára poctivý vitamínový zásobník, ozvláštni každú záhradku i šalátový tanier. Cvikla je nenáročná zelenina na pestovanie a jej benefity ďaleko prevyšujú úsilie, ktoré musíte vynaložiť pri starostlivosti o ňu. Ako sadiť cviklu a prečo je obľúbenou položkou na zozname zdravých potravín?
Cvikla, tiež nazývaná červená repa, je druh koreňovej zeleniny, ktorá si až tak nepotrpí na kvalitu pôdy. Klíči pomerne rýchlo, dokáže vzísť už dva týždne po vysiatí. Osvojte si nápomocné tipy a triky, vďaka ktorým bude pestovanie cvikly jednoduchšie.
Kedy sadiť cviklu?
Cviklu je možné pestovať vo všetkých klimatických pásmach, so sadením treba začať v jari. Je lepšie počkať, kým odznejú posledné jarné mrazy, vhodným obdobím na vysádzanie červenej repy je polovica apríla.
Celý proces viete urýchliť tak, že si semienka zasadíte najprv do kvetináča. Keď budete mať istotu, že mrazivému počasiu odzvonilo, vysadíte ich do záhradky. Posledné sadenie môžete uskutočniť na konci leta. Vegetačné obdobie cvikly je obvykle 60 – 120 dní. Všetko závisí od toho, pre akú odrodu červenej repy sa rozhodnete.
Ako sadiť cviklu
✔ cvikla patrí k rastlinám takzvanej druhej trate (má rada takú pôdu, ktorá bola organicky pohnojená v predošlom roku)
✔ cviklu by ste mali pestovať na miestach, kde už boli predtým vysadené plodiny, ako sú napríklad paradajky, uhorky či zemiaky
✔ nie je náročná na polievanie ani hnojenie, zalievať stačí v období väčšieho sucha, po vysadení v jarnom období si potrebnú vlahu načerpá z pôdy
✔ nemá rada kyslé ani kamenisté pôdy
✔ keď začnú vychádzať prvé rastliny cvikly, mali by ste ich pretrhať, aby mohli plody cvikly dobre rásť
Semienka cvikly môžete vysádzať aj vo vlastnom parenisku, fóliovníku či sadbovači. Pokiaľ ste v tomto smere začiatočník, osvojte si predtým základné body, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vaše rastliny.
Aby ste sa lepšie zorientovali vo výsadbe, nahliadnite do nášho kalendárového sprievodcu pestovaním.
Náš tip: Pre správny a rýchlejší rast semien cvikly je vhodné použiť takzvaný výsevný pásik. Obsahuje dusíkaté hnojivo, ktoré podporuje lepší rast mladých rastlín. Chcete ušetriť v záhrade ešte viac času? Zaobstarajte si ručnú sejačku pre výsevné pásiky.
Celý proces vysádzania dokáže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka červenej repy.
Ako sa pestuje cvikla v záhrade
- Vyberte si slnečné miesto vo vašej záhrade.
- Pripravte si pôdu na sadenie a semienka cvikly umiestnite približne 1 centimeter do zeme.
- Jednotlivé riadky, v ktorých ste cviklu vysadili, by mali byť od seba vzdialené aspoň 30 centimetrov.
- Pôdu s vysadenou cviklou zalievajte pravidelne. Dbajte však na to, aby ste zeminu zbytočne neprelievali.
Ako sadiť cviklu v kvetináči
- Vyberte si kvetináč vysoký najmenej 20 centimetrov a široký 30 – 50 centimetrov a umiestnite ho na slnečné miesto.
- Semienka zasaďte približne 1 centimeter do zeme a zalejte vodou.
- Keď budú sadenice aspoň 3 centimetre vysoké, oddeľte zoskupené zväzky a zasaďte ich do záhrady, prípadne do nového kvetináča.
Ako skladovať cviklu
Cviklu zasadenú na jar môžete zberať počas celého leta. Buľvy cvikly sa dajú použiť na okamžitú konzumáciu, sú vhodné takisto na zaváranie. Ak si chcete uskladniť cviklu na zimu, odporúča sa vyberať plodiny, ktoré sú úrodou z neskoršieho vysádzania. Plodinu vyberajte zo zeme opatrne, koreň nezrezávajte.
Náš tip: Buľvy cvikly na zimu odporúčame uchovávať v chladnejšom a vlhkom prostredí, ideálne v piesku, ktorý umiestnite do pivnice. Ak vytvoríte dobré podmienky na skladovanie cvikly, vydrží vám až do jari.
Cvikla a jej účinky
Okrem toho, že červená repa dodá vášmu tanieru chuťovú a vizuálnu šťavu, je vysoko výživná. Obsahuje veľa minerálov a vitamínov, je dobrým zdrojom vlákniny, ale zároveň má nízky obsah kalórií a tuku. Cvikla disponuje vysokým podielom dusičnanov, ktoré udržiavajú krvný tlak v norme. Ak ju zaradíte do vášho jedálnička, vaše zdravie sa vám skôr či neskôr poďakuje.