Čo tak si dať špenát? Mnohými zatracovaná zelenina z detstva je vo svete dospelákov všestranným kuchynským hrdinom. Ako si vypestovať šťavnaté a výživné špenátové listy a prečo sa oplatí mať ho v záhradke? Prezradia nasledujúce riadky.
Možno ste nevedeli...
- špenát je medziplodina – to znamená, že je vhodné vysádzať ho na miestach, kde ste predtým už pozbierali inú zeleninu (napríklad cibuľu alebo mrkvu)
- je takzvaným otužilcom medzi zeleninou – semená klíčia už pri teplote 4 stupne Celzia
- špenát môžete sadiť do záhrady, ale aj na vyvýšené záhony či do kvetináča
- má krátku vegetačnú dobu, semienka vyklíčia do šiestich dní, špenát môžete zbierať už aj šesť týždňov po výseve
- obľubuje dobre priespustné pôdy s pH od 6,5 – 7
- vďačná rastlina = môžete ho vysádzať a zbierať niekoľkokrát do roka
Kedy sadiť špenát?
- So sadením špenátu začnite skoro na jar (marec). Netreba sa trápiť s jeho predpestovaním, semienka sa vysievajú priamo. Keďže obľubuje chladné mesiace, môžete ho zasadiť aj v jeseni. Rastliny špenátu, ktoré už majú klíčne listy, by mali bez problémov vydržať aj teploty okolo -7 stupňov Celzia. Pri pestovaní si dajte pozor na teplotnú hranicu, ktorá by nemala presiahnuť 25 stupňov. Keď začne špenát kvitnúť, stráca svoju chuť a nie je už vhodný na konzumáciu.
- Táto plodina obľubuje skôr polotieň. Nie je až tak náročný na živiny v pôde, úplne stačí, ak ho zasadíte na miesto, ktoré bolo hnojené rok predtým, než ste špenát vysiali. Odporúčame vyhnúť sa hnojeniu maštaľným hnojom, dajte tiež pozor na zvýšený prísun dusíka.
Pestovanie špenátu zo semien
- Vo všeobecnosti rozlišujeme zimné a letné odrody špenátu. Zimným odrodám sa bude lepšie dariť na slnečnejších miestach, letné odrody vysaďte do polotieňa.
- Pred samotnou výsadbou si najprv vyberte vhodné miesto na pestovanie. Menšie odrody nemusíte sadiť do záhradky, postačia nádoby. Pokiaľ nemáte v záhrade vhodnú pôdu na pestovanie, môžete semienka špenátu zasiať aj do vyvýšených záhonov.
- Špenát pestujte v dobre priepustnej pôde s dostatkom vlahy.
- Pred sadením pôdu pohnojte, nechajte odpočinúť, až potom začnite s výsadbou.
- Semienka špenátu zasejte do pôdy 3 – 4 centimetre hlboko. Umiestnite ich do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené 15 – 30 centimetrov.
- Na zálievke nešetrite. Ak nebude pôda dostatočne vlhká, listy stratia na kvalite a špenát bude rásť veľmi pomaly.
- Osivo môžete siať každé tri až štyri týždne, aby ste si zabezpečili nepretržitú úrodu.
- Keď rastlinky vyrastú, je vhodné ich preriediť – pozor však na korene! sú dosť plytké a pri nesprávnej manipulácii ich viete rýchlo poškodiť.
Ako pestovať špenát v kvetináči
- Pestovanie špenátu v kvetináči so sebou prináša viacero výhod. Chutnú zeleninu budete mať vždy poruke, eliminujete tiež riziko chorôb prenášaných pôdou či napadnutie rôznymi škodcami. Ako sme spomínali vyššie, bude sa mu dobre dariť v chladnejšom prostredí. Počas jari a jesene, keď sú teploty nižšie, ho môžete pestovať aj na balkóne.
- Špenát zasaďte do kvetináčov, ktoré majú priemer aspoň 15 – 30 centimetrov. Nezabudnite do pôdy doplniť kompost. Ten pomáha zadržiavať vodu.
Skladovanie špenátu
- Listy špenátu nevydržia čerstvé dlhú dobu. Odporúčame ich umývať až tesne predtým, ako ich skonzumujete, pretože veľa vlhkosti môže listy znehodnotiť. Zabaľte ho do papierovej utierky a suchý špenát skladujte v chladničke. Ak ho chcete skladovať na dlhšie časové obdobie, dajte ho zamraziť do plastového vrecka.
- Semienka špenátu môžete vysádzať aj vo vlastnom parenisku, fóliovníku či sadbovači. Ste v tomto smere začiatočník? Preštudujte si predtým základné body, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vaše rastliny. Aby ste sa lepšie zorientovali vo výsadbe, nahliadnite do nášho kalendárového sprievodcu pestovaním.
- Náš tip: Pre správny a rýchlejší rast semien je vhodné použiť takzvaný výsevný pásik. Obsahuje dusíkaté hnojivo, ktoré podporuje lepší rast mladých rastlín. Pokiaľ chcete šetriť čas, zaobstarajte si ručnú sejačku pre výsevné pásiky.
- Celý proces vysádzania dokáže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka špenátu.
Prečo by ste mali pestovať špenát?
- jeho konzumácia pozitívne vplýva na nervovú sústavu
- bohatý zdroj vitamínov a minerálov
- prospieva ľuďom, ktorí bojujú s vysokým krvným tlakom
- znižuje zápal v tele