Aj keď patrí paprika medzi jeden z najobľúbenejších a nejvšestrannejších druhov zeleniny, väčšina z nás sa k nej dostane len v supermarkete. Ak však túžite po zmene a chcete spoznať nefalšovanú chuť domácej papriky, nenechajte si ujsť naše rady na správne pestovanie paprík v domácich podmienkach.
Výsev a predpestovanie papriky
Paprika je pomerne citlivá na chladné počasie, preto by ste s jej výsevom mali počkať do prelomu februára a marca. Vo všeobecnosti platí, že teplota v miestnosti, kde sa budú sadenice papriky vyvíjať, by mala byť minimálne 21 stupňov. Teplota musí byť stála, vyhnite sa miestam, na ktorých môže rýchlo stúpať alebo klesať. Sadenice budú rásť približne dva mesiace. Je vhodné udržiavať ich v plastovom parenisku, tégliku, prípadne v inej nádobke. Myslite však na to, že
každá sadenica by mala mať dostatok miesta na správne zakorenenenie.
Sadenie priesad papriky na záhrade
Ako sme si už povedali, priesady papriky si príliš nerozumejú s chladnejším počasím, tobôž nie s mrazom. Aj preto je lepšie s ich vysádzanám počkať do polovice mája. Papriku je potrebné vysádzať na miesto, kde počas posledných 3 — 5 rokov nerástla. Naopak, prospeje jej pôda, v ktorej bola počas minulej sezóny nasadená koreňová zelenina, strukoviny či kukurica. Vo všeobecnosti by ste však mali vyberať slnečné miesta s dobre hnojenou pôdou. Ak je to potrebné, zeminu prihnojte. Dajte si však pozor na vysoký obsah dusíka — plody síce dozrejú skôr, rastliny však budú náchylnejšie na napadnutie škodcami. Sadenicám papriky nechajte dostatok priestoru. Ideálne je odsadiť ich minimálne o 40, pokojne aj 50 centimetrov. V prípade, že vysádzate rastlinu s väčšími plodmi, nezabudnite k sadenicám pridať oporné tyče. Predídete tak zlomeniu paprík v dôsledku ich vysokej záťaže.
Sadenie priesad papriky na balkóne
Možno ste o tom doteraz nevedeli, ale paprika si dokáže poradiť aj s balkónovými podmienkami. Dôležité je dopriať jej správne hnojenú pôdu. Papriku môžete pestovať vo veľkom kvetináči, ale aj vedre. Dôležité však je, aby mala nádoba na svojej spodnej strane vytvorené odvodňovacie otvory, v opačnom prípade hrozí rastlinám podmočenie a vyhynutie. Nevyhnutnou je aj drenážna vrstva hrubá aspoň päť centrimetrov, ktorú je od pôdy potrebné oddeliť netkanou textíliou.
Možnosti drenáže sú pomerne variabilné, môžete si teda vybrať, či si zvolíte polystyrén, keramzit alebo štrk.
Ako často polievať papriku?
Paprika je, predovšetkým v období svojho rastu, pomerne náročnou rastlinou na príjem vody. Zálievku jej preto doprajte pravidelne. Sadenice polievajte vždy ku koreňom, nikdy nie na listy a stonky, v opačnom prípade totiž riskujete ich poškodenie. Rastliny polievajte vždy ráno alebo večer, keď nie je teplota pôdy príliš vysoká. Papriku je potrebné zalievať vodou, ktorej teplota je približne rovnaká, ako teplota pôdy. Maximálna možná odchýlka sa pohybuje v rozmedzí 4 — 6 stupňov celzia. Rastliny nepolievajte nikdy čerstvou vodou z hadice alebo zo studne.
Najčastejšie ochorenia papriky
Stolbur papriky — ide o vírusové ochorenie papriky, ktoré je prenášané rôznymi druhmi cikádok. Prejavuje sa postupným žltnutím rastlín, a to vrátane nedozretých plodov. Výsledkom stolburu je odumretie celej rastliny. Aby ste ochoreniu predišli, rastliny chráňte dostatočným postrekom proti škodcom.
Vädnutie papriky — rozdeliť ho môžeme do dvoch kategórií. V prípade fuzáriového vädnutia papriky preniká ku koreňom rastliny huba, a to v dôsledku prílišného prehnojenia pôdy. Spoznáte ho podľa hnednúcich cievnych zväzkov. Sklerocíniové vädnutie papriky je zasa spôsobené nedostatočnými odstupmi medzi rastlinami, nesprávnym spôsobom zavlažovania alebo nedostatočnýn vetraním priestorov rýchliarní. Prejavuje sa bledohnedými škvrnami na stonkách rastlín a je potrebné uvedomiť si, že v pôde môže zotrvať aj niekoľko rastlín. V takom prípade odporúčame na danom mieste ďalej nepestovať.