Aromaterapia: Priaznivé účinky na zdravie tela i duše
Vône nás dokážu ovplyvňovať viac, ako si myslíte. Vyvolávajú v nás rôzne spomienky a pocity, čo pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu mozgu. Aromaterapia ako “prírodná ajurvédska medicína” využíva na liečenie silu prírody - esenciálnych olejov extrahovaných z kvetov, listov, stoniek, koreňov alebo iných častí rastliny na zvýšenie psychickej a fyzickej pohody, liečenie alebo v rôznych kozmetických procedúrach.
Ako začať s aromaterapiou?
Nemusíte navštíviť lekára, aby ste si užili túto príjemnú terapiu v pohodlí vášho domova. Všetko čo potrebujete sú kvalitné esenciálne oleje/silice a aróma difuzér, do ktorého nakvapkáte 3-6 kvapiek vonného oleja. Stačí si už len urobiť pohodlie, relaxovať, meditovať a zhlboka dýchať.
Chcete vedieť viac o aróma difúzeri? Prečítajte si tiež:
Aróma difúzer: Spoznajte všetky jeho výhody.
Hlavné účinky aromaterapie:
- pomáha pri bolestiach zubov a hlavy, liečení migrény
- dýchacie problémy, pri prechladnutí, upchatom nose, proti vírusom, herpes
- tráviace problémy
- hubové infekcie – kandidóza
- problémy s menopauzou
- psychické ťažkosti, ako úzkosť, depresia, strach
- na uvoľnenie
- nespavosť a únava, zaručuje dobrý spánok
- pri meditáciách
Esenciálne oleje a ich vplyv na vaše telo a dušu
- Ylang – Ylang - upokojuje, harmonizuje, účinné afrodiziakum.
Priaznivo pôsobí pri vysokom krvnom tlaku, cukrovke, búšení srdca, nespavosti, potláča príznaky epilepsie a zabraňuje strate vlasov.
- Levanduľa - potláča precitlivenosť a rozpačitosť, utišuje bolesti hlavy a migrény, nespavosť, výrazne znižuje vysoký krvný tlak, odpudzuje hmyz.
- Škorica - prehrieva, pôsobí proti únave, depresii, vyčerpaniu, pôsobí na trávenie, posilňuje imunitu.
- Ruža - prináša pokoj, pohodu, pôsobí ako afrodiziakum, účinná pri nespavosti, bolestiach hlavy, znižuje horúčku, pomáha pri nevoľnostiach, podporuje krvný obeh a menštruáciu, čistí krv, uľahčuje pôrod.
- Sandal - pôsobí antidepresívne, upokojujúco, má protiplesňové a antibakteriálne účinky, zlepšuje prúdenie lymfy, je výborný na vykašliavanie.
- Eukalyptus - na prečistenie ovzdušia, pomáha pri chrípke, nádche, suchom kašli, bronchitíde
- Pačuli - posilňuje nervový systém, zlepšuje náladu, zmierňuje stres, podporuje dobrý spánok, detoxikuje, neutralizuje plesne, odpudzuje parazity, posilňuje imunitu.
- Bergamot - proti vnútorným zápalom, angíne a bolesti v krku, infekcie močových ciest, akné. Používa sa aj ako sedatívum proti depresiám a úzkosť.
- Aníz - pomáha pri odhlieňovaní, trávení a vylučovaní, zmierňuje kŕče, menštruačné bolesti, podporuje tvorbu materského mlieka, zmierňuje úzkosť.
- Tymian - dodáva odvahu, povzbudzuje ducha a myseľ, pomáha pri nízkej sebadôvere a uzavretosti. Má silné antibakteriálne a antimykotické účinky, je účinný pri chrípkach, zápale pľúc a priedušiek, bolesti kĺbov.
- Šalvia - upokojuje myseľ a pomáha pri náladovosti, podporuje trávenie, tlmí menštruačné bolesti a účinne dezinfikuje.
Naše tipy na záver:
Na zvládanie hnevu sú účinné kombinácie olejov: bergamot, pačuli, vetiver.
Pre lepšie zvládanie stresu odporúčame kombinovať tieto oleje: rímsky harmanček, levanduľa a vetiver s obľúbenými citrusmi.
Pri zápale pľúc odporúčame zmes olejov: eukalyptus, ravensara, breza, mäta pieporná, citrón.
Najlepšie protivírusové a antibakteriálne oleje, s ktorými si hravo poradíte proti plesniam: citrón, grapefruit, klinček.